Ekspertai pataria: Kaip paruošti veją žiemai?

Krintantys medžių lapai ir trumpėjančios dienos primena, kad reikia savo sodo augalus ruošti žiemos poilsiui. Mūsų gražioji, žalioji veja – ne išimtis. Juk atėjus pavasariui, vėl norėsime džiaugtis jos sodria žaluma.

„Domus Tersus“ ekspertas, Dainius Kapočius, pataria, kokius veiksmus atlikti prieš žiemą, kad pavasario sulaukusi mūsų veja būtų vėl minkšta ir vešli:

  • Prieš žiemą verta patręšti veją. Tręšti rekomenduojame rudens pabaigoje, kai žolė jau nebeauga, bet dar yra žalia. Tai padės vejai atsigauti po vasaros karščių bei sustiprėti. Atkreipkite dėmesį, kad trąšos būtų tinkamos rudeniniam tręšimui. Šiuo metu Jūsų vejai reikalingas kalis ir fosforas, kurie padės sutvirtėti šaknims, o per didelis azoto kiekis tik sugadins reikalus, kadangi jis skatins per intensyvų žaliosios masės augimą.
  • Vėlyvojo tręšimo trąšos giliai įsiskverbia į šaknis, todėl pavasarį augalai turės stipresnes šaknis. Pavasarį žolė sužels lengviau ir greičiau, nes gerai patręšta veja bus pasiruošusi leisti naujus ūglius.
  • Nudžiūvusią žolę iš vejos reikia pašalinti. Joje gyvena įvairias ligas sukeliantys organizmai ir ji neapsaugo dirvožemio nuo šalčio. Yra du būdai tokios perdžiūvusios žolės pašalinimui: aeravimas ir šienavimas. Aeruodami išjudinsite mikroorganizmus, padėsiančius suskaidyti sausą žolę. Po šienavimo galėsite tiesiog surinkti nudžiūvusią žolę nuo vejos.
  • Iki pradedant šalti ir snigti, pašalinkite nuo savo vejos nukritusius lapus. Po sniegu likę lapai sukurs ant Jūsų vejos apnykusios žolės plotelius. Lapus ant vejos galite mulčiuoti. Iki 15 cm storio mulčo sluoksnis vejai nekenkia.
  • Drėgmės rudenį, paprastai, būna užtektinai, bet jei ruduo sausas, gali tekti veją palaistyti. Dirva po ja turėtų būti drėgna iki 15 cm gylio.
  • Nenustokite pjauti vejos, kol žolė dar auga. Prižiūrėkite, kad vejapjovės peiliukai būtų pakankamai aštrūs ir gerai pjautų žolę, o ne ją plėštų. Prieš žiemą tinkamai veją patrumpinkite. Žolės aukštis turėtų likti apie 6-8 cm. Aukštesnė ims gulti ant šono ir pradės gesti.
  • Užšalusios vejos pasistenkite nemindžioti, nes taip pažeisite žolės stiebelius.

Sėkmės!