Keturkojų keliamas triukšmas… informacija atsakingiems ir draugiškiems šunų laikytojams

kodėl mano šuo loja likęs vienas namie? Ar jis per daug audringas? Ar jam trūksta veiklos, jam nuobodu? Ar jis turi rimtesnių psichologinių sunkumų ir reikalinga elgsenos specialisto pagalba?

GERBKIME VIENI KITUS

Prasilenkdami su žmonėmis, neleiskite šuniui priartėti prie praeivio. Jei negalite to užtikrinti – sustokite, pasisodinkite šunį prieš save ir skatindami už ramų elgesį palaukite, kol žmonės praeis. Leiskite savo šuniui pasisveikinti su kitais šunimis tik gavę jų šeimininkų sutikimą. Taip išvengsite nemalonių situacijų ir mokysite šunį būti atidesnį pasivaikščiojimų metu.
Jei norite kartu su augintiniu važiuoti liftu, visada atsiklauskite lifte jau esančių žmonių sutikimo. Šuniui pradėjus loti ant kitų žmonių ir (arba) gyvūnų, reaguokite iškart – nusiveskite į šalį, nuraminkite. Jei tai kartojasi, vedžiokite ramesnėje aplinkoje. Žmonių susibūrimo vietose skatinkite ramų augintinio elgesį, venkite aktyvių žaidimų.
Surinkite visas paliktas „dovanas“ – juk niekam nesmagu įminti!
Laikykitės švaros viešosiose vietose – veskite augintinius atokiau nuo pastatų sienų, neleiskite šlapintis ant pastatų, paminklų, gėlynų.

KODĖL ŠUO LOJA?

Gal šuo įsiaudrinęs? TAIP, JEI: 

Lauke visada labai aktyvus ir atrodo, kad jam iškrauti reikia pusės dienos žygio ar net daugiau, pasivaikščiojimų metu audringai reaguoja į praeivius, šunis;
Jums būnant namie dieną miega labai mažai ar visai nemiega;
Dažnai randate apdraskytų daiktų ar sienų, durų;
Jam sunku koncentruoti dėmesį namuose ir (arba) lauke. 

Jam trūksta veiklos? TAIP, JEI: 

Jūsų pasivaikščiojimai trumpi, daugiau neturite bendrų užsiėmimų;
Šuo nuolat ieško kontakto, visada pasitinka labai aktyviai; 

Šuo turi stiprius instinktus (medžioklinė, darbinė veislė), kurie yra nepatenkinami;
Nepanašu, kad būtų miegojęs;
Labai noriai mokosi naujų dalykų, lengvai koncentruoja dėmesį. 

Išsiskyrimo nerimas
Šuo nuolat sekioja Jus namuose.
Pradeda loti vos Jums išėjus iš namų ar iš kambario, ilgai nerimsta.
Neėda, kol Jūsų nėra namuose.
Nemiega būdamas vienas.
Kai grįžtate, labai ilgai reikalauja dėmesio.
Su kitu žmogumi pasilikęs taip pat nerimsta. 

KAIP TO IŠVENGTI?

Audringumas
Sumažinkite stiprių garsinių ir vaizdinių dirgiklių kiekį namuose – neįkurdinkite šuns koridoriuje,
jei už durų laiptinė, nepalikite atitrauktų užuolaidų ir atvirų langų (ypač, jei langai panoraminiai), nepalikite šuns balkone ar terasoje.
Šunį galite uždaryti viename kambaryje tik iš anksto palaipsniui jį prie to pripratinę.
Mažinkite fizinį krūvį, raskite veiklos mąstymui ir koncentracijai lavinti. Bent dviem savaitėm atidėkite žaislo atnešimo žaidimus (jie veikia priešingai – įaudrina), vedžiokite ramesnėse vietose.
Jei šuo linkęs loti viešose vietose, būtina jį mokyti komandos „Ša“ arba „Tylėt“ (auklėjama giriant už tinkamą elgesį, nepamirštama kartoti). Geriausia – pastebėkite tylą, kol šuo dar nepradėjo loti, ir ją paskatinkite!
Kai kuriems šunims padeda namie paliktas įjungtas radijas, negarsi foninė muzika. 

Veiklos trūkumas

Duokite šuniui darbo (mokykite ieškoti paslėptų skanėstų, sudėti žaislus į dėžę, pasigaminkite žaislą ant „meškerės“ ir paskatinkite jį vaikyti arba „ganyti“ bei sustoti jums liepus; tuo pačiu metu mokykite būti ramiu (pavyzdžiui, vakarienę duokite po gabaliuką tik tada, kai guli ramiai ant kilimėlio). *Svarbu: tiesiog lakstymas palaidai labiau „užkrauna“, nei „iškrauna“. Darbas turi būti tikslingas, priverčiantis šunį galvoti ir kontroliuoti impulsus. 

Išmokykite šunį būti kartu, bet atskirai. Kuriam laikui fiziškai atskirkite augintinį taip, kad jis Jus galėtų matyti, bet negalėtų būti visada „po kojomis“. Prieš atskirdami šunį, pripratinkite jį toje vietoje jaustis saugiai. Nepamirškite šuns paskatinti pagyrimu, skanėstu ar dėmesiu. 

KAIP TO IŠVENGTI?

Išsiskyrimo nerimas
Dažnai lojimas likus namie nėra išsiskyrimo nerimas, o tiesiog neišmoktos namų taisyklės. Pasitarkite veterinarijos gydykloje, ar įkyrus skalijimas nėra prastos Jūsų augintinio sveikatos priežastis.
Pasikonsultuokite su dresūros specialistu, kuris padėtų nustatyti priežastį ir parinktų Jūsų augintiniui tinkamiausius sprendimo būdus. 

Informacija paruošta: Vilniaus m. savivaldybė, Lietuvos gyvūnų teisių ir pasaugos organizacija, URBAN DOG.